Bira

Evde kalmalar geldi kitaplar arttı. İşte bunu düşünerek epeyce kitap stoklamıştım.

Haftasonu Christmas ağacını kurarken bir ipa açınca, kitabı anlatmanın zamanı geldi de geçiyor dedim.

30 yılını bu içkiye adamış, Hollandalı bira militanı Rick Kempen tarafından yazılan bi kitap, biranın neredeyse insanlıkla aynı olan tarihden sanayi devrimi sonrası bugünlerine kadar gelen yeri anlatırken, yemek eşleştirmelerinden tadım tekniklerine, mucizevi şerbetçi otundan hatalı biralara, küçük üreticilerden büyük bira üreticilerine kadar hem akademik hem de güncel bilgileri de sunuyor.

Mizahı yaklaşımı kuvvetli kitap zaman zaman gülümsetse de, kitabın başından sonuna kadar süren “şarap yarışı”(bana böyle hissettirdi) benim gibi bi şarap sever için biraz gereksiz hissettiriyor.

Akıcı, roman tadında aynı zamanda akademik ve şaşırtıcı gerçeklerle doldu kitabı okurken ilginç noktaları not alıp daha sonra araştırmanızın faydalı olabileceğine inanıyorum.

Rick’in iyi bira tanımını şöyle anlatıyor “kazana herkes bir avuç şerbetçiotu atabilir ama asıl marifet dengeli bir acı bira üretmektir çünkü bu bir sanattır”. Dengeleri sağlamakta zorlandığımız bugünlerde bira severlerin bu kitabı edinmesini öneririm.

Cheers!

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.