Evde Şarap Yapmak

Hiper enflasyon döneminden geçerken, daha önce rahatlıkla ulaşabildiğimiz şarapların bazılarındaki fiyat artışları bizi "evde şarap yapma" fikrine mutlaka itmiştir. Peki şarap sever olarak evde şarap yapabilir miyiz? 

Öncelikle basitçe bir şarabın nasıl yapıldığını hatırlayalım. Hasat edilen üzüm saplarından ayrıldıktan vakit kaybetmeden soğuk zincir ile üretime alınır üzümler çatlatılır ve dışardan eklenen üzüme özgü maya ile fermantasyon başlatılır. Fermantasyon bitince preslenerek ulaşılan şarap olgunlaşma için tank, şişe yada fıçılara alınır. Olgunlaşmasını tamamlayan şarap eğer tek üzüm ile yapılan bir monesepaj şarapsa şişelenirken, birden fazla üzümden yapılan bir kupajsa istenilen oranlarda karıştırılır. Sonuçta bu karışım da şişelenerek tüketime hazır olur. (Üretim sürecinin çok daha detaylı olduğunu söylemek isterim ama konumuz şarap nasıl üretilir olmadığından sizi yormuyorum)

Şimdi gelin bu süreçlerin ev ortamında nasıl olabileceğine bakalım;

Üzümlerin Soğuk Zincir ile Getirmek

Soğuk zincir ile taşımadığınız üzümlerde başlayan oksidasyon ve enzimatik reaksiyonlar sebebiyle yapmak istediğiniz şarapta istenmeyen aromalar ve hatalar oluşabilir. Bu aromalar genelde oksidatif olup zaman zaman şıraya ait aromalar da olmaktadır.

Fermantasyon Koşulları Sağlamak

Şarap üreticileri fermantasyonu iklimlendirmeli tanklarda sıcaklık kontrollü bir ortamda gerçekleştirmektedir. Bu onlara mayanın şarap üzerindeki etkisinin tam olarak yansıtmasını sağlarken, arzu edilen aromalara ulaşmalarını kolaylaştırır. İstenilen mayanın sektör dışında parekendede bulunmaması da fermantasyon kalitesine olumsuz etki edecek diğer unsur olacaktır.

Uygun Basınçta Üzümü Sıkmak

Sıkılacak üzüm olunca iyice suyunu çıkarmak gerekiyor. :) Tabi bunu için öyle bir basınç ve yöntem gerekiyor ki ne üzümü yoracak ve tanene boğacak kadar çok ne de şarap kalacak kadar az. İşte bu noktada pnömatik presler devreye giriyor ki evde böyle bir sistemi kurmanın ne denli mümkün olmadığını tahmin edebilirsiniz.

Laboratuvar Analizlerini Yapabilmek

Her ne kadar uzaya roket atmayacak olsanız bile bir şarabın kaliteli ve sağlıklı tüketilmeye uygun olduğunu anlamak için bir dizi laboratuvar analizinin(brix, abv, sülfür vb) yapılması gerekiyor. İşte bu noktada o ekipman ve ölçüm cihazlarına sahip olmamak sizi bir çok açıdan kör yapacak ve kötü süprizlerle karşı karşıya bırakacaktır.

Sende ne olumsuz yaklaşmışsın şurada bir hevesimiz vardı kursağımızda bıraktın diyenler vardır aranızda mutlaka.

Ben hayır yapılmaz demiyorum yanlış anlaşılmasın! Evet kağıt üzerinde ev ortamında şarap yapabilirsiniz yalnız çok fazla kusuru kabul etmeniz gerekirken kendi sağlığınızı da tehlikeye atmış olacaksınız.

Bence evde şarap yapmaktansa uygun fiyat ve performans dengesindeki şarapları stoklayın.

Yeni yılın son haftası paylaşacağım şarap seçki video'mu da izlemeyi unutmayın.

Yeni bir yazıda görüşmek üzere

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.