İndi Bindi 10, Rakı Balık 1000 TL

Sürekli hiper enflasyon her kesimi sallamaya devam ediyor. Bugün bindiğimiz dolmuşta indi bindi 10 TL., bir rakı-balık masası ise 1.000 TL. olmuş.

Taşımacılık yapan bir aileden geldiğimden indi-bindi bize yabancı değil. Arada kullandığım sarı dolmuşta indi bindinin 10 TL. olduğuna şaşırınca "indi bindi de ne ki, iki kişilik mütevazi bir rakı softası minimum 1.000 TL. olmuş durumda" dedim kendi kendime...

Bakın burayı nasıl kanıksadık;

Pandemi sonrası devam eden yüksek enflasyon ile tekrar %100 kapasite ile hayatlarına dönen işletmeler pandeminin acısını çıkartırmışcasına fiyatlamaya başladılar. Enflasyon ile artan işçilikler servis sektörünü darp etmeye devam ederken, bir rakı sofrasının en temel malzemeleri bile üç basamaklı zamlar görmüş oldu.

Tabii rakıda nasibini alınca bundan ortaya ilginç bir durum çıktı. İki kişilik bir sofraya; iki soğuk, iki sıcak meze ile bir tane de 35'lik söyleyelim. Mezeler, 100 TL.'den yazılsın, sıcaklar ise 180 TL. olsun, 35'lik rakıya 350-400 TL. diyelim, %10'da kuver çalışsın oldu mu size 1.000 TL. Daha balık bile söylemedik? 

Bugün, daha balığa gelmeden iki kişilik herhangi bir rakı sofrası yukarıda da belirttiğim gibi minimum 1.000 TL. 

Eğer ki ben iyi içerim diyorsanız, aman tatlı ile kapanış isterim gibi de hayalleriniz varsa, 1.500-2.000 TL.'ye giden sofralar görmek mümkün.

Tarihte yazarların her gün iki tek attığı rakı bugün haftada bir günü zorlamaya başlayan bir gider haline geldi.

Bundan sonra ne mi olur? Artan maaliyetlerle sofradaki lezzetlerin kalitesi düşmeye, o sofranın maaliyetleri de artmaya devam eder.

Bundan ne restoran sahipleri ne de iki sohbetin belini kıracak rakı severler memnun olur.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.