Kahve Demleme Etkinlikleri

Kahve demleme ve duyusal analiz deneyimi ile ilgili gerçekleştirdiğim kurumsal yada grup etkinlikleri aşağıdaki gibidir.

a) V60 ile Nitelikli Kahve Demleme Etkinliği

Süre: 2 saat

Katılımcı Sayısı: 10 kişi

Akış: Başında kahve tarihi, kahvenin gelişimi ve nitelikli kahve sunumu yaptığım sonrasında nitelikli bir çekirdek ile 10 kişinin tarafımdan sağlanan profesyonel barista demleme ekipmanları ile V60 methodunu uygulayarak, sonunda kendi ve diğer katılımcıların demlediği kahveleri tattığı öğretici bir etkinlik.

Hedef: Katılımcıların kahve bilgisine sahip olmalarını, 

Ücret: Teklif isteyiniz

b) Filtre Kahvede Duyusal Analiz

Süre: 1.5 saat

Katılımcı Sayısı: 10-15 kişi

Akış:  Başında kahve tarihi, kahvenin gelişimi ve nitelikli kahve sunumu yaptığım sonrasında nitelikli 3 farklı karakterli çekirdek ile sunduğum akışta, her bir çekirdeği demliyor katılımcılara deneterek aroma, asidite, gövde, bitiş gibi lezzet unsurlarını konuştuğumuz bir etkinlik.

Hedef: Katılımcıların kahve bilgisine sahip olmalarını sağlarken, kahvenin duyusal analizi ile ilgili bilgi sahibi olmalarını, kendi damak lezzetlerini tanımalarını ve bu sayede doğru kahve seçimi yapabilmelerini sağlamak.

Ücret: Teklif isteyiniz

c) Nitelikli Türk Kahvesi Demleme 

Süre: 1 saat

Katılımcı Sayısı: 10-80 kişi

Akış: Başında kahve tarihi, Türk Kahvesinin gelişimi ve nitelikli kahve sunumu yaptığım sonrasında nitelikli Türk kahvesi demleme süreçlerini bizzat demleyerek gösterdiğim ve bunların etkilerini konuştuğumuz bir etkinlik.

Hedef: Katılımcıların Türk Kahvesi alanında kültürel derinleşmelerini sağlarken, Türk Kahvesinde bilinen yanlışları, demleme kriterleri ve Türk Kahvesi yeni nesil makineleri ile ilgili bilgi aktarmak. Türk Kahvesi ve Yeni Nesil Nitelikli Türk Kahvesi arasındaki farkları aktarmak.

Ücret: Teklif isteyiniz

d) Espresso Bazlı Kahve Yapma

Süre: 1.5-2 saat

Katılımcı Sayısı: 10-15 kişi 

Akış: Başında kahve tarihi, Espresso bazlı kahvenin gelişimi ve nitelikli kahve sunumu yaptığım sonrasında gerçek bir kahve barında süt köpürtme ile krema ve köpük oluşturma, espresso demleme ve latte art yapma süreçlerini gözlemeyeceğiz.

Hedef: Katılımcıların Espresso bazlı kahveler alanında kültürel derinleşmelerini sağlarken, bir latte, cortado, flat white, americano ve espresso'nun nasıl yapıldığını, yapılırken nelere dikkat edildiğini öğrenmelerini sağlamak. Katılımcıların dışarda kahve tercihlerinde daha kaliteli seçimler yapmasını sağlamak.

Ücret: Teklif isteyiniz

e) Online Kahve Etkinliği

Süre: 1.5 saat

Katılımcı Sayısı: 10-100

Akış: Başında kahvenin bulunuşu, Osmanlı'ya ve oradan Dünya'ya yayılışını aktardığım etkinliğin devamında. Nitelikli kahvenin ne olduğunu anlatıp, katılımcıların dışarıda yada evde nitelikli kahveye ulaşacak noktalarını aktarıyorum. Etkinlik esnasından daha önceden kargoladığım SCA standartlarında nitelikli bir kahve ile katılımcılar demleme şansı bulabiliyor ve o kahveyi birlikte içerken konuşuyor oluyoruz.

Hedef: Katılımcıların nitelikli kahveyi anlama ve bulma konusunda derinleşmesini sağlarken. Öğrenirken duyularını kullanarak kahve kültürünü arttırdıkları, dışarıda/evde kendi damaklarına özgü daha başarılı kahve seçimleri yapmalarını sağlamak.

Ücret: Teklif İsteyiniz

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.