Kavaklıdere Beaujolais 2020

Kasım’ın 3. perşembesi Fransa’nın Beaujolais bölgesinde hasatın bitişini ile kutladıkları bir bayram “Beaujolais Nouveau”. Geleneksel sloganı “Le Beaujolais nouveau est arrivé” (yeni boojole geldi!) ile şarap tüketicileri uyarılıp zamanla “its Beaujolais Nouveau time.” olarak değişmiş. 

Uzun süredir de Türkiye’de @kavakliderewines ile korunan bu gelenek,  Fransız Sarayı’nda gerçekleşen Beaujolais takdimi ile gerçekleşir, kasım ayı geldiğinde acaba nasıl oldu bu seneki rekolte derdik. Geçtiğimiz haftalarda acaba bu senede bu zor pazar şartlarında olacak mı derken...

İşte yeni boojole geldi! Uzun uzun düşündüm, Fransa’daki Gamay üzümleri yerine doğu anadoludaki Öküzgözü üzümlerinden yapılan bu Primeur’ü tanıtmak için tek bir kelime kullanacak olsam ne derdim diye? Cevabın kesinlikle “neşeli” olurdu.  Canlı asiditeli, düşük tanenli ve rahat içimli bu kırmızı şarabın burunda ve damakta yarattığı neşeyi hep berabermişçesine hissettim.

2020 hasatı bitti, bu kutlama yetti mi tabiki yetmedi. Ama Öküzgözü neler yapabileceğini, Kavaklıdere ailesi de bu üzümü nasıl tanıdığını gösterdi. Ben bu geleneği hissetmek için fiyatı uygun bu şarabı deneyin derim. Yorumlarınızı bekliyorum.

#öküzgözü #kavaklıdere #beaujolais

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.