Menüden Şarabı Nasıl Seçmeliyiz

En çok aldığım mesajlardan biri beni takip edenlerin bir restorana gittiğinde menüden şarap seçimi yapma anıdır.

Genelde "şunu yiyeceğiz yanında hangi şarabı söyleyelim hocam" mesajları gelir. Bu yazımda sizlere seçimin nasıl yapılması gerektiğinden bahsedeceğim.

Seçimler konusunda kadın ve erkeğin farklı davrandığını söylemeliyim. Eğer bir kadın, erkek buluşmasıysa çoğunlukla erkeğe bırakılan şarap seçiminde erkeğin iki davranışı olduğunu gözlemliyorum. Öncelikle erkekler en pahalı iki şarap ile en ucuz iki şarabı seçmekten tercihen uzak durur. Neden mi? En iyi iki şarapta şaşırtıcı bir şey olabileceğini düşünüp riske girmezken, menünün en altındaki şaraplar en uygun fiyatlı olduğundan en ucuz şarabı seçmiş olmayı kendilerine yediremezler.

Erkek erkeğe gidilmiş masalarda sistematik bir yaklaşım gözlemlemediğim için kadın kadına çıkılan yemeklere geliyorum. Yeme-içme dünyasının eğilimini kadınlar belirliyor, öyle ki kadın kadına çıkılan yemeklerde çok daha cesur yemek, şarap ve kokteyl tercihleri görebiliyoruz. O yuvarlak masa yemeklerinde menüye bakan kadınlar ya daha önce akıllarında kalan bir şarabı ya da bir arkadaşının önerdiği şarabı denemek istiyorlar. Hatta bu tercih yapılırken söz alan kişi o deneyimi de aktarmakla kalmayıp genelde masadakileri rahatlıkla ikna edebiliyor.

Özetle; kadın erkek baş başa çıkılan yemeklerde erkek daha ekonomik ve güvende kalmak isterken, kadın kadına çıkılan yemeklerde grup cesur tercihler yapmaya devam ediyor. Hatta konu ikinci şişe şaraba geldiğinde kadınların, servis personeli ya da sommelyerden farklı görüşler aldığı görülebiliyor.

Peki masada kiminle olduğumuzdan bağımsız bir menüden şarabı nasıl seçeceğiz?

15 senelik şarap deneyimim sonrası şöyle bir sistematiğim var; önce yemekleri şarabın rengine göre grupluyorum. Sizinle de paylaşacağım bu gruplama ile hangi renk şarap istediğime karar veriyorum.

Beyaz: beyaz soslu makarnalar, deniz mahsüllü risottolar, peynirli salatalar, beyaz soslu tavuklar, yerli & yabancı peynir tabakları, margarita, sebzeli pizzalar,

Rose: deniz mahsüllü & mantarlı risottolar, domates soslu, mantarlı ve dört peynirli pizzalar, somonlu tabaklar, aromatik soslu salatalar, barbun kızartma, somon fırın, somon gravlax,

Kırmızı: kırmızı etler, etli & trüflü risottolar, isli peynirler ve şarküteri tabakları...

Diyelim ki; deniz mahsüllü, domates soslu bir risotto söyledim. Şarap seçimim de aromatik bir rose olur. Sonra menüden roselerin olduğu listeye bakar, listelerin ortasından kalecik karası ya da syrah üzümünden bir rose seçerim.

Kremalı mantarlı bir makarna söylediysem eğer, bu durumda aromatik bir beyaz seçmiş olurum. Kremadaki yağ ile şaraptaki asit birbirini tamamlayacaktır.

Kırmızı et tercihlerinde ise daha güçlü ve tanenli Cabernet Sauvignon tarzı üzümler tercih edebilirim. Eğer ki; söylediğim et tabağı kömür ızgarasındaysa özellikle "meşe fıçı" görmüş şarapları tercih ederim.

Bu eşleşme örneklerini sayısız artırabilirim tabii ki, ama konu dünya mutfağındaki tüm yemeklere hangi şarabı seçerimden çok yaklaşım biçimini ortaya koymak olacaktır.

Yemek şarap uyumunu gözetirken yemek seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yemekteki asit (ekşilik unsuru) olacaktır. Domates, limon, sirke gibi güçlü asitli tabaklarla şarap eşleştirmek zorlayıcı olacağından bir miktar uzak durmak eşleşmenin kararlılığı için faydalı olacaktır.

Yemek-şarap uyumunu yaratırken arzu ettiğiniz uyumu garsona ya da sommelyere söylemekten çekinmeyin her ne kadar, her çalışan yeterli deneyime sahip olmasa da ellerinden geleni yapacaklardır.

Yeni bir yazıda görüşmek üzere... Keyifli yemekler, damakta güzel tatlar bırakan şaraplar ve tabii güzel sohbetler...

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.