Nitelikli Kahve Etkinliği

20 Kasım Pazar, saat 14:00-15:30 arasında nitelikli kahvenin 3 farklı türünü duyusal analiz yöntemi ile tadarak analiz yapacağız bir etkinlikte Alter'de sizlerle buluştuk.

Aşağıdaki nitelikli kahveleri denediğimiz bu etkinlikte bize kurucusu olduğum Alter'in mutfağından mascarpone peynirli tiramisu, elmalı tart ve rafine şeker kullanmadan glutensiz un ve hindistan cevizi yağı ile yaptığımız brownie eşlik etti.

  • El Salvador Tablon: Katılımcıların çoğu tarafından beğenilen asidite, gövde tarafında dengeli bir çekirdek oldu. V60 ile demlediğimiz çekirdeğin toplam demleme süresinin uzaması çekirdek bazlı demleme özelliğini göstermiş oldu.
  • Kenya Mururandia AB: Katılımcılar bu çekirdekte duyusal analiz profillerinden asiditeyi belirgin bir şekilde görürken, kimileri sevdi kimilerine ise fazla parlak gelen bir kahve çekirdeği oldu.
  • Kolombiya Lakto Fermente: Tüm katılımcıların daha demlemeden kokusunu aldığı çok güçlü aromaları ve gövdesi ile şaşırtacak kadar güçlü özel bir kahve olarak karşımızdaydı. Tüm katılımcılar bir kahve çekirdeğinin ne kadar güçlü olabileceğini ve bir çekirdeğin ne kadar farklı olabileceğini görmüş oldular.

Nitelikli Kahve Etkinliği Akışı Nasıldı?

1) Kahvenin keşfi, Osmanlı ve Avrupa'daki Tarihi,

2) 1. ve 2. Nesil Kahve Kavramları ve Gelişimleri,

3) Nitelikli Kahve Yaklaşımı ve Nitelikli Kahve Kriterleri,

4) V60 Yöntemi ile Nitelikli Kahve Demleme Tekniği & Sırları,

5) Nitelikli Kahve Duyusal Analizi,

6) 3 Farklı Nitelikli Kahve Tadımı & Karşılaştırılması,

7) Sorular...

Kahvenin tarihçesinden başlayıp, nesil nesil nasıl değiştiğini dinledikten sonra kahveleri yudumlarken duyular ile yapacağımız analizde bölgesel farklılıkların kahveyi nasıl değiştirdiğini aktardık.

Nitelikli kahvede neleri beklediğimizi, hangi kahvecilerin nitelikli kahve yaptığını ve nitelikli kahve yapmak için ne gibi standartların gerektiğini konuşarak nitelikli kahvede derinleştik. Etkinliğin sonunda evde nitelikli kahve yapmak için başlangıç seviyesinde bilgi sahibi olmuşken, dışarıda nitelikli kahveyi bulamanızın kolaylaştığını düşünüyorum.

Katılımcılardan gelen daha önceki kahve deneyimlerine ait bilgilerdeki yanlışlıkları düzeltmek çok değerli olurken, katılımcıların paylaşımlarından anladığım kadarıyla dolu dolu ve sıkmadan geçen güzel bir kahve etkinliği oldu. 

Etkinliğime katılanlar gördü ki #iyikahve mümkün, gelip gördüğünüz ve bana bu imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim.

Yeni bir etkinlikte görüşmek üzere, bir sonraki etkinliklerden haberdar olmak için web siteme üye olmayı unutmayın.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.