Perihan Meyhane

Sanatçı Perihan Savaş'ın oğlu şef Savaş Zafer'in kurucusu olduğu Perihan Meyhane mezeleri ile olduğu kadar yeşil renk ağırlıklı mimarisi ile renkli meyhanelerden.

Göztepe parkının hemen karşısındaki meyhanenin soğuk mezelerinde aromatikliğin iyi yakalandığı  çok başarılı trüf ve keçi peyniri dip soslu bir pancar var. Yine farklı bulup beğendiğim, kısırlı diri pazı sarma da hatay mutfağını bana hatırlatanlardandı. Herkesin beğendiği havuçlu bonap(üzeri pancar cipsli) de rakıya yakışmıştı. Çok temiz bir girit mezesi nane yağı ile daha canlı bir dokunuş kazanmıştı.

Sıcaklara geldiğimizde mücver benim için fazla kalın ve un, yumurta belirgindi. Deniz mahsüllü kiremit oldukça lezzetli olmasına karşın peyniri olmasa çok daha iyi olacaktı.(malum herşeyin üzerine peynir atma sevdamız bitmedi) En beğendiğim sıcak karides, sarımsak ve soğanla yaptıkları mantıydı. Mantıya çok yakışan bir dipsosa sahipti.

Ortam biraz basık olmasına karşın, farklı bir deneyim için tercih edilebileceğini düşündüğüm Perihan güçlü hayalleri olan şef Savaş ile daha iyi şeyler de yapacaktır.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.