Prototip Rakı Lot 0002

Rakı pazarında yeni kraft rakılar raflara gelmeye devam ederken, Michelin Yıldızlı Mikla'nın kurucu şefi sevgili Mehmet Gürs ve Cemre Torun'un katkıları ile Mey Alaşehir Suma fabrikasında hayata geçen Prototip rakı lot 00002'yi denedim.

Pandeminin de içinde bulunduğu son 5 yılda çok fazla yeni rakı deneyimi oldu. Öyleki bazı rakıları artık tüketiciler takip edemez oldu. Bu kadar çeşitli rakıya ihtiyacımız var mıydı? sorusunu daha sonra konuşmak için bir yere park edelim Prototip rakının 2. lotunu inceleyelim.

Prototip rakı 2 geç hasat sultaniye ve öküzgözü üzümlerinden geçtiğimiz seneki prototip 1'den 3.000 şişe fazla, toplamda 7.000 şişe üretilmiş bir rakı.

Şişesi biraz soğuk ve laboratuarı andırsa da lezzeti oldukça sıcak. Kadehte çok iyi beyazlanırken kadehi çevirdiğinizde su ile patlamış anason eterleri adeta rakı kadehini sarıyor ve boyuyor. Burunda yaş üzüm aromaları belirgin olan rakı ilk üretimine göre daha kolay ve yumuşak içimde.

Lezzetli bir rakı olmasına rağmen fiyat/performans ilişkisinde tüketiciyi artan rakı fiyatları ile zorlayacak seviyede. Sek de içelebilineceğini düşündüğüm prototip lot 2'nin bire bir ya da daha az sulandırarak içilmesini öneririm.

Prototip rakı her sene yeni rekolte ve tekniği ile denenmesi gereken ama fiyatı ile her hafta kurulan rakı sofrasında olması zor bir rakı.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.