Şarabı Nasıl Saklamalıyız?

Havaların bu kadar sıcak güneşin de görünür olduğu dönemde sizlerle yeni bir konuyu paylaşmak istedim.

Şarabı evde, yazlıkta hatta arabada nasıl saklamalıyız ve nasıl korumalıyız?

Şarabın saklama durumunu kısa vadeli(1-2 aya kadar) ve uzun vadeli(1-10 yıl) saklama olarak ikiye ayırmak istiyorum. Her ne kadar ikisinde de temel amaç şarabı korumak olsa da sürecin uzaması ile bazı noktaların değiştiğini aktaracağım.. Mantarın mümkün olduğu kadar ıslanması sağlanır. Şişen mantar sızdırmazlık görevini yıllarca icra edecektir.

Açılmış Şarabı Saklamak

Hazır şarabı saklamaktan bahsediyorken, açılmış şarabı nasıl saklayabileceğimizden bahsedelim. Açık konuşmak gerekirse şarabın cinsine bağlı olmakla beraber bir şarabı en fazla 1 hafta saklayabileceğinizi söylemeliyim. Tabi şanslıysanız! Şarabın açılması ile oksijen ile buluşan şarap hızla oksijen bozunması denilen oksidasyon sürecine girecek ve bu süreç içindeki oksijen alınmadıği sürece devam edecek ve şarabı bozacaktır.

a) Tam bu noktada en pahalı yöntem olan coravin kullanılabilir. Coravin cihazı şarabın mantarını çıkarmadan bir iğne yardımı ile bir kadehlik şarabı şarap şişesinden boşaltıp içeriye inert bir gaz basarak kalan şarabın oksijen ile bozunmasını engelleyecektir. Ekipmanın ilk yatırım maaliyeti ve gaz kapsülleri maaliyeti sebebiyle en pahalı ancak en sağlıklı yöntem olabilir. Genelde az adette butik üretilmiş çok iyi yabancı kırmızı(örn; Grand Cru, Premier Grand Cru Apelasyonu) şaraplarda kullanılan bir yöntemdir.

b) Benim de en sevdiğim yöntem olan carbon filtreli kapaklar açılmış şarabın en büyük koruyucusudur. Mantarını çıkardığınız şaraba bu silikon kapaklardan birini takmak olacaktır. Kapağın içindeki karbon filtre oksijeni bağlayarak şaraba vereceği zararı azaltacaktır. Bazı modellerinde tarih de bulunan kapaklar şarabı kaç gün önce açtığınızı da hatırlamanızı sağlayacaktır.

c) Son yöntem en basit yöntem, buzdolabında saklamak. Mantarını açıp kadehlere doldurduğunuz şarap şişesine mantarı vakit kaybetmeden yarısına kadar takıp tekrar buzdolabına koymak düşük sıcaklığın oksidasyon yavaşlatıcı etkisi ile olabildiği kadar bozulmasını öteleyecektir. Deneyimlerime göre güçlü şaraplarda 4 güne kadar saklanabilse de ortalama bir şarapta 2 günü geçirmemek gerektiğini ve her geçen gün şaraptan kaybedeceğimizi söylemeliyim. Şarabın buzdolabındaki ömrünü belirleyen diğer bir parametre de şişenin doluluk oranı olacaktır. Yani şarap şişesi ne kadar boşalırsa, şaraptaki bozunma ve oksidasyon o kadar kolay ve hızlı olacaktır.

Özetle şarap açıldıktan sonra içilmek içindir lakin tamamını bitirmemeyi düşündüyseniz mutlaka bu yöntemlerden birini dikkate almanızı öneririm.

Şarabı 1-2 Ay'a Kadar Saklama 

Bu noktada satın alınmış ya da hediye gelmiş bir şaraptan bahsediyoruz. Şarabın ortamdaki en büyük düşmanlarının, sıcaklık, güneş, koku kaynağı ve titreşim olduğunu söylersem kafanızda bir şeyler canlanacaktır.

1-2 ay kadar saklayacağımız şarap için evin en serin yerinin tercih edilmesini öneririm. Örneğin kuzey cepheli bir odanın içindeki dolapta yatık ve hareketsiz saklamak bunun için en ideal yöntem olacaktır. Internetteki bazı kaynaklarda serinlik sebebiyle mutfaktaki musluğun altı adres gösterilse de Türk toplumundaki musluk altı deterjanların saklama yeri olduğundan koku geçişi açısından iyi olmadığını düşünürüm.

Eğer eviniz ya da yazlığınızda bir bodrum katı varsa, minimum güneş ve sıcaklıkla çok iyi bir ortam sağlanabilir. Eski bodrumlarda olası haşere, kemirgen ve rutubetten arıldırılmış olması gereklidir.

Saklama şekli her zaman yatık olacak şekilde mantarın(Quercus Suber) şaraba temas etmesi ile sağlanacak şekilde olmalıdır.

Şarabı 5-10 Yıl'a Kadar Saklamak

Şarabı uzun vadeli sağlıklı bir ortamda saklamanın nedeni bugün henüz istenilen olgunluğa erişmemişken, zamanla şişede gerçekleşecek mikro oksidasyon ile geliştireceği farklı tat ve aromalara ulaşılabileceğine inanmaktır. Bu noktada dünyadaki şarapların çok azının yıllarca olgunlaştırılmaya uygun olduğunu söyleyebilirim.

Bir şarabı yıllarca saklamak için yukarıda bahsettiğim güneş almayan, serin olan bir dolap yeterli olmayacaktır. Çünkü artık saklama ortamı şarabın gelişip olgunlaşırken kimyasal olarak da değişime uğrayacağı bir süreç olacaktır. Bu durumda aşağıdaki yöntemlere başvurulabilir;

a) Toprağın 5-6 m altında güneş görmeyen bodrum katları bunun için ideal olabilir. Lakin bunu bir apartman bodrumu olarak hayal etmeyin çünkü bir çok yerden girişi olan böyle bir bodrumda istenilen iklimlendirme ortamı sağlanamayacaktır. Böyle bir kav yapmak için gerçekten yerin altına inmek ve yüzeyle bağı oldukça kesmek gerekmektedir. Yatırım maaliyeti oldukça yüksek ama ömürlük bir kav uygun bir zeminde bu şekilde elde edilebilir.

b) Şarap mahzen dolabı(wine cellar) 12-15 derece arasında %60-%70 nem oranında sağlayabilecek koku filtresine sahip, UV filtreli cam buzdolabı şekilde dolaplardır. Bu dolaplarda şaraplar yatık saklanırken uygun nem ile mantarlar maksimum sızdırmazlığı sağlarken, ayarlanabilir sıcaklık ile şarabın olgunlaşması için gerekli uygun sıcaklık sürekli elde edilir. UV geçirmez cam ile güneş etkisinden kaçınılırken, özel motorları sayesinde buzdolabından farklı prensiplerle minimum titreşimde çalışırlar. Özetle, camlı bir buzdolabından öte bir teknolojide olduğunu söylemek gerekir.

c) Klimalı odalar son zamanlarda klima teknolojisinin gelişmesi ile karşımıza çıkmış yapay kavlardır. İzolasyonu yapılmış bir oda düşünün, bu odada 7/24 çalışıp 12-15 derece arasında ve belirli bir nemde tutularak arzu edilen kav en uygun yatırımla sağlanmış olacaktır. Tabiki yukarıdaki yöntemlere göre en uygun yatırım maaliyeti olsa da aylık gideri en fazla olan yöntem olabilir.

d) Bunların hiç biri yoksa yıllanmaya uygun kaliteli şarabınızı uzun yıllar sağlıklı bir şekilde saklamanız mümkün olmayacaktır. Eğer varsa bir arkadaşınızın şarap mahzen dolabını saklamak için kullanabilirsiniz.

Şarabın olgunlaşmasının insanın olgunlaşmasına benzediğini unutmayın, aynı insanda olduğu gibi güzel ilerlemek ve gelişmek için uygun şartların oluşması gerekir.

Bu şartlar size unutamayacağınız lezzetler sunacaktır.

Sabırlar, yıllara dayanan şaraplarla.

Şerefe!

Makalemi beğendiyseniz şarap severlerle mutlaka paylaşın ki bende yeni yazılar yazmaya devam edeyim. Yeni makalede görüşmek üzre.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.