Şarap Servis Sıcaklıkları

Hava sıcaklığı ve nemin başını alıp gittiği bugünlerde sizinle şarabın servis sıcaklıkları hakkındaki yazımı paylaşmak istedim.

Şarapta servis yani kadeh dökülecek sıcaklığı belirlemek için teknik olarak basitçe gövdenin tersinde hareket etmeye çalışıyoruz. Yani çok gövdeli şaraplar daha oda sıcaklığına yakın servis edilirken düşük gövdeli şarapları maksimum serinlikte istiyoruz.

Şimdi gelin biraz derinleşelim;

Kırmızı Şarap Servis Sıcaklığı: Geniş bir sıcaklık servis spektrumu olan kırmızı şarapların güçlü bir Bordeaux kupajı şarabı (örn: Chamlıja Nev-i Şahsına Münhasır) sahip olduğu buklelerin daha kolay yayılması için oda sıcaklığında servis edilmesi gerekirken, daha az gövdeli ve tanenli olan bir Kalecik Karası monosepaj şarabını oldukça serin tüketebiliriz. Özetlemek gerekirse güçlü ve fıçılı kırmızıların 20-23 derece oda sıcaklığında servis edilmesi uygun olurken, göreceli olarak daha rahat içimli, daha az gövdeli ve daha az tanenli kalecik karası gibi kırmızı şarapları 14-16 derecelere kadar soğutmak mümkün. 

Rose Şarap Servis Sıcaklığı: Rose denince herkesin aklına buz gibi şaraplar geliyor değil mi? Ne yalan söyleyeyim bana da öyle gelse de son zamanlarda bazı roselerin gerçekten çok güçlü ve aynı zamanda bir yemek eşlikçisi olduğunu gözlemleyebiliyorum. O halde rose'leri ikiye ayıralım. Havanın çok sıcak ve bunaltıcı olduğu dönemlerde ferahlamak için tükettiğimiz asidik, meyvemsi bir rose/blush'ı 9-12 derece arasında servis edebilirken, somon gravlax, somon ızgara, çiğköfte gibi lezzetlerin yanına açtığımız güçlü sayılabilecek bir rose'yi (örn: Kayra Vintage) 12-15 derece arasında tüketebiliriz. Çoğu rose şarabın  9-12 derece arasına düştüğünü düşündüğünüzde seçiminizi buradan yana yapabilirsiniz. 

Köpüklü Şarap/Şampanya Servis Sıcaklığı: Hafif içimli ve aromatik köpüklü şaraplar 3-5 derece arasında servis edilirken, göreceli olarak daha güçlü ve karakterli şampanyaları 4-6 derece arasında servis etmek daha anlamlı olacaktır. Soğuyan köpüklü şarap yada şampanya ferahlatıcı karakterini daha net gösterirken, artan gaz çözünürlüğü ile kadehte içim süresini de uzatacaktır.

Beyaz Şarap Servis Sıcaklığı: Beyaz şaraplar karakterlerinde sahip oldukları en önemli unsur olan asidite ile sürekli soğuk servis edilmesi önerilen şaraplardır. Çünkü asidite şarap serinledikçe daha belirgin olarak kendini gösterirken ferahlatıcı etkisi artacaktır. Eğer elimizde az gövdeli bir beyaz varsa bunu 5-7 derecede servis etmek iyi olacakken, daha gövdeli ve hatta fıçılı bir beyaz için bu sıcaklık 6-9 derece arasında tercih edilebilir.

Tatlı Şarap Servis Sıcaklığı: Az tatlı tüketen ama tatlı şarap karakterine çok düşkün biri olarak. Ne kadar tatlıysa o kadar soğutun en güzel tercih olacaktır. Tatlı şarapların içinde ciddi miktarda olan asitin o kadar şekere rağmen soğuk servis sıcaklığının da etkisi ile lezzeti daha keyifli bir hale getireceğini de unutmayın.

Size kendi deneyimlerimden yola çıkarak, WSET standartlarına da uyumlu bir şekilde uygun şarap servis sıcaklıklarından bahsettim. 

Umarım bu makaleden keyif alır, şarap tüketiminize de bir sıcaklık elçisi olarak kullanırsınız.

Yeni bir makalede görüşmek üzere. Daha serin bir sonbahara.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.