Şarapta Kadeh Seçimi

Şarap içerken tüm kadehler bize aynı lezzeti veriyor mu? Kadeh tasarımı ve büyüklüğü değiştikçe şarap damakta ve burunda nasıl etkileniyor? Pahalı kadehlere değer mi? Gelin kadehler hakkında biraz konuşalım.

Aslında hikayenin akışkanlar mekaniği üzerine kurulu. Nasıl yani burada mühendislik mi anlatacaksın bize diyorsanız hayır ama kadehte varsa yoksa akışkanın nasıl davrandığı belirleyici oluyor.

Kadehin Büyüklüğü

Şarap bir sıvı olarak tüketilmek üzere konulduğu kapta yani kadehte tüketilmeyi beklerken, aromaları ve bukelerini yaymaya devam ediyor. Kırmızı şaraplarda sıkça gördüğümüz büyük kadehler sayesinde daha geniş bir yüzey alanına yayılan şarap bize daha çok gelişmiş veya gelişmekte olan aromalarını sunabiliyor. Büyük kadeh sadece yüzey alanını arttırmakla kalmıyor aynı zamanda da lezzetin önemli duyusu olan burnumuzun da tamamının kadehin içine girmesi ve aroma bileşenlerini daha net bir şekilde anlamasına yardımcı oluyor.

Kadeh Tasarımı

Kadeh tasarımı bu işin en çetrefilli yeri olarak biliyor. Bunun en büyük sebebi ise kadeh tasarımının nasıl gözüktüğünden çok nelere sebep olduğudur. Şarap bir akışkan ve kadehte bu akışkanı damağa yönlendiren olarak tasarımıyla şarabın damaktaki algısını değiştirebiliyor. Örneğin ucu hafif dış bükey olan bir kadehle içtiğiniz şarabın damağınızda daha arkalara hatta iç yanaklara kolayca akması ile şaraptaki asidite algısını daha fazla yaşamanız mümkünken, daha boyuna uzun bir kırmızı kadehte gövdeyi daha kolayca hissetmeniz mümkün oluyor. Dünyada şaraplık üzüme özgü kadeh tasarımı konusunda çalışan Avusturyalı Riedel firması ile yaptığımız atölyelerden gördüğüm üzere aslında her üzümün optimum lezzeti veren bir kadeh var. Türk üzümlerinden sadece Öküzgözüne özgü yapılan bu çalışma ile Öküzgözü şarabının en iyi halini de bu kadehte tatmanız mümkün.

Yine kadeh tasarımının bize sağladığını bazı kolaylık yada getirdiği zorluklar var. Kadehin ağırlığının ötesinde ağırlık merkezi ile kadehin tutuşunun kolaylaştığını yada zorlaştığını deneyimlemek mümkün. Örnek vermek gerekirsek, Paşabahçe'nin ilk çıkardığını Stem Zero serisi oldukça dengesiz bir tutuş deneyimi sunarken, yeni seri bu açığı kapatmış durumda gözüküyor. 

Kadehin İnceliği

Kadehin inceliği her ne kadar bir zariflik göstergesi olsa da kimyasal olarak şarabın damaktaki algısına bir katkı sunmuyor. Yarattığı zariflik ve kibarlık ile kullanıcılar tarafından daha hoş karşılanması şarap tarafında da pozitif bir katkı sunabiliyor.

Türkiye'de Paşabahçe Nude, Zalto, Riedel, Schot Zwiesel, Stölze marka kadehler bulunabiliyor. 

Bana sorarsanız hepsinin farklı bir yanı olsa da en ulaşılabilir olan yine yerli markamız Paşabahçe Nude serisi oluyor. Kadeh seçimde her ne kadar yukarıdaki gibi lezzeti etkileyen faktörler olsa da günün sonunda en iyi kadeh en sevdiğiniz kadeh olacak. 

Bolca "çın çın" yaptığınız keyifli şarap kadehi deneyimleri olsun.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.