Ucuz Şarap Vs Pahalı Şarap

Ucuz şarap ile pahalı şarap arasında ne fark var? Neden bugün 150 TL'lik şarap yerine 450 TL'lik bir şarap tercih ediliyor? Bu pahalı şarap tercihi ile ne kazanıyor ya da ne kaybediyoruz? Pahalı şarap doğru bir tercih oluyor mu? Gelin bunları cevaplayalım.

Öncelikle şarap üreticisinin bakış açısıyla bir şişe şarap aşağıdaki kalemlerle maliyetleniyor;

  1. Arsa ve ekipman amortismanı,
  2. Şişe ve etiket,
  3. Üzüm maaliyeti (bağcılık),
  4. Fıçı,
  5. Mantar...

Temel olarak, şarap şişesini oluşturan değişken maaliyetlerin en yükseği fıçı kullanımından gelirken, çok uzun yatırımda da geri dönüşüm oranları ile arsa ve ekipmanlardan gelen değişken maliyetler en az oluyor.

Şarabı pahalı yapan şeylerin başında daha konsantre şarap yapmak, bunun içinde asmadan daha az verim almak geliyor. Bunun üzerine 1.500 Euro'ları geçmiş fıçı maaliyetlerini ekleyip en son da şık bir şişe ve etiket koyduğumuzda şarabın maaliyeti yükseliyor.

Lezzet profilinde fıçı sayesinde daha ağır ve gövdeli bir şaraba ulaşırken, düşük verimle daha konsantre yani uzun bitişli şarap yapmak daha mümkün oluyor. Genel olarak pahalı şaraplarda, şarabın duyusal analiz öğelerinde gövde, asidite, aroma yoğunluğu ve bitiş yükseliyor.

Peki hayatta hep en yükseği mi tercih etmek gerekiyor?

İşte bu sorunun cevabı kesinlikle hayır. Bir sonbahar öğle vakti böyle güçlü ve dolgun bir şarap tercih etmek yerine daha az gövdeli kolay içimli bir şaraba gitmek daha anlamlı olacaktır. Nasıl ki her gün akşam sofrada antrikot yada bonfile yenmezse, güçlü ve dolgun pahalı bir şarabı da masada her gün tutmak anlamlı olmayacaktır.

Şarap seçimini yaparken sevdiğiniz şaraba göre davranın. Fiyat sizi ne olumlu ne de olumsuz yönde mümkünse etkilemesin. Ben şunu içiyorum diyerek havalı ve pahalı şaraba takılmış olanlar bildiğinden mi sevdiğinden mi böyle bir tercih yapıyor bilinmez. Ama siz fiyat bağımsız tercihler yapın.

Örneğin, Fransız bir market zinciri için, bir şarap üreticisi tarafından o market özeline yapılan uygun fiyatlı şarap için biz de uygun fiyatlı diyebiliriz. Çok fazla müdavimi olan bu şarabın fiyat performans açısından çok güzel bir yerde olduğunu söyleyebillirim.

Buradan ucuz ya da pahalı şarap karşılaştırmasından, fiyat performans oranı iyi şarabı kovalamamız gerektiğini iletebilirim. Fiyat performansı iyi şaraplar için şarap tadım notlarımı incelemenizi öneririm.

Sevgili şarap sever, başka bir yazıda görüşmek üzere...

Ucuzu, pahalısı en sevdiğin en hakikatlısı...

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.