Yeni Nesil Nasıl Şarap İstiyor

Yeni neslin ne istediğini anlamak birçok sektörün zorluğu ve araştırma konusu olduğu gibi şarap sektörünün de açıklarından biri olmaya devam ediyor.

Rakı tarafında "Yeni Nesil Meyhane" ve "Yeni Seri Yeni Rakı" ile yeni nesli yakalamaya çalışan yeme içme sektörü başarılı oldu mu tartışılırken şarapta yeni nesil ne istiyor gelin açalım.

Fiyat/Performans Değerlendiren

Yeni nesil her ne kadar gastronomik açıdan giderek daha az bir donanıma sahip olsa da beğeni üzerinden fiyat/performans ürünlerini arıyor. Bugün 50 yaş üzerindeki şarap severlerde görrmeye alışkın olduğumuz bir şarap üreticisinin bir serisine ait takıntı ya da bağlılık maalesef yeni nesil şarap severde görülmüyor.

Çok kolayca bağ kurabilen farklı dinamiklere sahip yeni nesil tüketici hızlı bir şekilde de o şaraptan soğuyabiliyor. Özetle kazıklanmadığını hissettiği, fiyat artışlarını yakından takip eden bir yeni nesil şarap severin geldiğini söyleyebiliriz.

Lezzetten Çok Deneyim Odaklı 

Şarabı sevmemiz üzümden değil biz ezilenin yanındayız derken odağımızı espirili bir şekilde dile getirsek de tabii ki şarabı lezzetli olduğu için seviyoruz. Yeni nesile geldiğimizde bu kavramın bir miktar değiştiğini görüyoruz. Ezine yerine labne peynir, bal ve ev yapımı reçel yerine nutella ile büyüyenler kendilerine göre lezzeti takip etseler de lezzetten çok deneyimden yana bir tavır çiziyor.

Özellikle nerede o şarabı içip nasıl bir deneyim yaşadığını çok önemsiyor. Kendine göre uyumlu olabilecek eşlikçiler hazırlayarak o bireyci yaşamında şarabı keyifli deneyimlere sıkça konu ediyor. Özetle şaraba ulaşmasından tüketimine kadar geçen süreçteki deneyimi önemsiyor.

Sürekli Ulaşılabilir Olmak

Dijitalleşmenin bu nesle verdiği güç olan istediği an elde etme kası oldukça ilginç sonuçlar doğuruyor. 7/24 çalışan marketten eve söylenen siparişler, dijitalden aldığını dükkanda değiştirebilmesi gibi tüketim davranışları şarap severin sevdiği o şaraba her sene ulaşma arzusunu kamçılıyor. 

Bunun yanı sıra bir gün Turuncu zincir marketten aldığı şarabın 2 ay sonra raflarda olmaması onu çok rahatsız edip, bu kötü deneyimi şarap üreticisi markasına yıkıyor. Aslında istedikleri çok basit, her kanaldan (dijital de dahil olmak üzere) yıllar yılı o sevdiği lezzete ulaşıp evine sokmak istiyor.

Kolay İçimli Şaraplar

Hız bu neslin hem başarısında hem de yaşamında bir vazgeçilmezi... Aynı iphone'un kullanım kolaylığı ile tercih sebebi olması gibi şarap tercihlerinde de kolay içimli şarap eğilimi artıyor. 

Fıçılı, ağır, dolgun, rustik şaraplar yerine kolay içilen sofralık ve gündelik şarapları edinmek istiyor. Şarap içerken ne yorulmak istiyor ne de içtiğini algılamak için uğraşmak. İşte bu noktada kendini daha kolay ifade eden şaraplara kayıyor.

Yerel Üzümler

Yerel sadece yeni neslin değil aslında Türk toplumunun tamamını yakından ilgilendiren bir başlık. Yeni neslin, her ne kadar dışarıya açık gibi görünse de kendi topraklarına ait olanları daha kolay özümsediğini ve sempati duyduğunu görüyorum. Bunun üzerine mobiliteyi de eklediğimizde deneyimlerinde farklı bölgelerdeki farklı lezzetlerle karşılaştıklarını görebiliyoruz. Hal böyle olunca, Emir, Narince, Sıdalan gibi yerel beyazlar Kalecik Karası, Papazkarası, Karalahna, Öküzgözü, Acıkara gibi yerel kırmızılar gittikçe daha popüler oluyor.

Yeni nesli anlamak hiç kolay değil, lakin bu ne istedikleri gerçeğinin farklı olmasını değiştirmiyor. Ben kendimce onları anlamaya çalışıyor, onların istediği tarzda "eğlenerek öğrenme" konseptini etkinliklerimin içine yerleştiriyorum. Ayrıca, güzel geri bildirimler de alıyorum.

Şarap sektörünün de her geçen gün onları daha çok anlayabileceklerine inanıyorum.

Türk şarapçılığını eski nesiller büyüttü, talebi oluşturarak daha ileri atacak olan yeni nesil sizlersiniz.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.