Yılın Son Şarap Etkinliği

Kavaklıdere X Yolaç Özcan

2022 yılının son şarap etkinliğini, bu yılın kapanışına özel bir yemek-şarap eşleşmeli menü ile gerçekleştirdim.

Türkiye'nin en eski şarap üreticisi 90 yıllık Kavaklıdere'nin seçkin şarapları ve mutfağıyla isminden söz ettiren Delicatessen'in özenli tabakları ile 32 katılımcı koca bir 3 saat geçirdik.

Gerçekleştirdiğimiz şarap tadımının ötesinde, yerel üzümlerin gücünü, terruar'ın şarap üzerindeki etkisini ve  yemek-şarap uyumunda dikkat etmemiz gereken noktalara sıkça değindik. Aşağıda menümüzü ve sizden gelen görüşleri güzelce derlediğim notları bulabilirsiniz.

1) Kavaklıdere Misket 2021- Hafif acılı, beyaz şarap sirkeli salatalıklar üzerinde karides : Kavaklıdere misket, katılımcıların büyük çoğunluğundan tam not alan bir beyaz şarap oldu. Sur Lie ile artan gövdesi ve katmanlı yapısının yanı sıra diğer misketlerden daha çeşitli floral yapısı ile kompleks ve aynı zamanda oldukça canlı bir şarap oldu. Katılımcıların da oldukça beğendiği soğuk başlangıç minimalist ama bir o kadar lezzetli haliyle göz doldurdu.

2) Kavaklıdere Prestige Kalecik Karası 2020 - Füme provolent peynirli sebzeli içli köfte: Kavaklıdere Prestige Kalecik Karası'nın yumuşak tanenleri katılımcılara müthiş bir içim kolaylığı sağlarken, çilek reçeli aromaları ile herkesin beğendiği bir şarap olmayı başardı. Sebzeli içli köfte geleneksel içli köfte kadar ağır ve yoğun olmasa da füme provolent peynirinden oldukça iyi bir güç almış sağlıklı bir eşlikçiydi.

3) Kavaklıdere Egeo Cabernet Franc Merlot 2019 - Dana kaburga & bal ile fırınlanmış brüksel lahanası: Egeo Cabernet Franc & Merlot oldukça kolay içimli, bibersi aromalarının yanı sıra kırmızı meyve ve siyah meyve aromaları ile bütünleşik kırmızı şarap aromaları sunuyordu. Ege'nin terruarı ile yumuşak içimi ile beraber oldukça güçlü ve uzun bitişliydi. Yemek tarafında dana kaburga yumuşacık pişmiş, tatlı hisli brüksel lahanası gayet iyi uyumlanmıştı.

4) Kavaklıdere Tatlı Sert Narince 2004 - Balkabaklı cevizli tahinli tarteletler ve kestaneli mini cake: Bir fortifiye şarap olarak narince üzümünden tatlı sert oldukça rustik halini sürdürüyordu. Hem canlı, hem de olgun sarı meyvelerin yanı sıra yoğun baharatsı aromalar, kestaneli mini kekle eşleşmede daha önde, balkabaklı tarteletlerle bir kapışma halindeydi.

Kavaklıdere ailesinin ve Delicatessen Etiler'in mutfağının özenli hazırlığı ile çok keyifli ve bir o kadar da katılımcıların memnun olduğu bir yemek şarap eşleşmesi oldu.

Yenir bir yemek şarap eşleşmeli etkinlikte görüşmek üzere... Etkinliklerim hakkında bilgi almak için web siteme linkten üye olabilirsiniz.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.