Jameson Cold Brew

Bir çoğumuzu gerçekten uzaklaştıran şey beklentiler olmalı. İşte bende senelerdir üzerine çalıştığım kahvelerden cold brew’un çok sevdiğim jameson ile bir araya geldiğini görünce çok merak etmiştim. Farklı beklentiler ile açtım her ikisini çok sevdiğimden, bakın neler not aldım.

Jameson Cold Brew aslında %30 alkollü bir viski likörü. Kadehte rengi bir viski için koyu iken cold brew’a göre de daha açık viski etkisiyle kahve renginde. Burunda ilk çarpan aroma, kahve’den geldiğine inandığım bitter çikolata, hemen ardından ona eşlik eden sanki biraz önce kuru yemişçesine gelen nutty aromalar. Ve tabiki viskinin kendisinden gelen vanilya aromaları bal hissediliyor.

Damakta burundan aldığım hazzın sanki bir tık altında; viski beklentisinin altında kalan alkol oranı ile bir miktar gövde hissi düşük. Damakta burundakilerden farklı bir yapı var,  kavruk yemiş tatları ile başlayan yolculuk bitişte kendini daha baharatlı bir yapıya bırakıyor. Kesinlikle oda sıcaklığında tüketilmemesi gereken bir likör bu, ben 2 buz ve soğutma taşları ile denediğimde taşlarla soğuyup sulanmayan yapının çok daha lezzetli olduğunu gördüm.

Jameson sürekli viski seçkimde tuttuğum bir viski olarak cesur denemeleri ile aklımda kalmaya devam etse de , bu likör özelinde cold brew ve jameson’un ayrı ayrı çok daha iyi bir lezzet olduklarına karar verdim.

Kokteyllerde kullanılabileceğini düşünmüş olan arkadaşlarıma da espresso bazlı kokteyl(espresso salted caramel margarita gibi) yapmanın asit, krema dengesi açısından çok daha anlamı olabileceğini hatırlatıyorum.

Ben Jameson Cold Brew’u kitap okurken viski taşı ile soğutarak içmeye karar verdim. Bir taraftan da bir içecek olsa da beklentilerimizi yönetmenin ne kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

Kahve + Viski =4 etmiyor yok nasıldı o 2+2=4 etmeyebiliyor. Yine de büyük emek çok uğraşılmış ve olabilecek dengeye ulaşılmış, tebrik edelim.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.