Anadolu Hisarı Özen Börek

 meraklı olmasam da her gittiğim börekçide varsa bir su böreği ve ya küt böreğini denemek isterim.

Sevgili dostum böreksever @ilkercufaoglu ‘nun hafta sonu götürdüğü Anadolu Hisarı’nın hemen yanındaki Bandırma Özen Böreği deneme fırsatı buldum.

Bu yola/sahile cepheli küçük aile işletmesi börekçi içeri girerken geleneksel bir enerjiyi koruyordu. Daha gitmeden üzeri kızgın yağlı yoğurtlu böreğin popüler olduğunu öğrenmiştim. Su böreğinin yapısında diğer yerlerde alışık olduğumuz tuz ve tereyağ baskın hissini yerini lorumsu oldukça keyifli bir lezzete bırakmıştı. Gerçekten hem esnaflığını koruyan hem de lezzetiyle keyif aldığım bir yer oldu. Çayın da taneni yerindeydi!

Yoğurtlu böreği düşününce bu tarz dokunuşların “Türk mutfağını batıya taşıyacak” güzel bir hareket olduğunu düşünmekle kalmadım, memleketimin farklı yerlerinde yediğim nohutlu benzer sunumlu börekler gözümün önünden geçiyordu.

Mesela düşünsenize Türk böreğini kahvaltı dışında nasıl yiyebiliriz? Hadi hayal edin kıymalı böreğin üzerinde benzer bir sunumda taze domatesli bir sos kullanırken, ıspanıklı börekte kremalı bir sos kullandığımızı! Her iki böreği de serin bir kadeh kalecik karası yada karasakız ile eşleştirirken düşünün.

Çok mu hayal perest geldi? Ben böyle bir eşleşmenin yemek öncesi iyi bir iştah açıcı olduğunu düşünüyorum, iyi düşünüp bu konudaki düşüncelerinizi yazın!

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.