Kahve'nin Tazeliğini Korumak

Artık kahve çekirdek maaliyetleri, kahve severlerin sadece fiyat performansı iyi kahve arayışını sürdürürken, kahvelerini sağlıklı saklama ilgisi de artmaktadır.

Peki kahve nasıl, hangi koşullarda saklanmalıdır? Öncelikle kahve çekirdeğinin azılı düşmanlarının, hava, nem, ışık ve ısı olduğunu bilmemiz gerekiyor.(Starbucks'da kahvenin düşmanı olabilir ama konumuz bu değil :)) Bu unsurların her biri kahve çekirdeğini oksidasyon (bozunma) eğilimini artırırken, aroma kaybı ve istenmeyen aromaların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Kısa kısa ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini anlatayım.

Buzdolabında & Buzlukta Saklamayın

Nasıl bir gelenekten geliyor bilinmemekle beraber, yapılan en sık hata kahve çekirdeklerini ya da öğütülmüş kahveyi buzdolabında saklamak oluyor. 

Kahve hücreleri gözenekli bir yapıda olduğundan, etrafındaki aromatik bileşenleri emmeye çok meyilli oluyor. Bu yüzden kahveyi buzdolabında sakladığınızda dolaptaki farklı yiyeceklerin aromalarını üzerine çekmesine sebep olacaksınız. 

Işık, Isı, Nemden Uzak Tutun

Kahvenin düşmanlarından uzak tutmak kahvenizin ömrünü uzatacak ve kahvenizdeki aromaların kaybolmasını zorlaştıracaktır.

Küçük Kaplar Kullanın

Yapılan en büyük hatalardan biri kahveyi büyük kaplarda saklamaktır. Kabın içindeki oksijenin kahveyi bozunmaya uğratması kabın içindeki hava hacmi ile doğru orantılı olduğundan, öğüttüğünüz kahveyi kaba anca sığacak şekilde saklamaya çalışın. Hava geçirmeyen kaplar tercih edin. Vakumlu kaplar bir kat daha kahvenizin korunmasında faydalı olacaktır.

Kahve Poşetine Güvenmeyin

Kahve satın aldığınız her marka, çekirdeğini plastik veya alüminyum esaslı valfli poşetlerle tedarik edecektir. Bu tek yön valfli poşetler sağlıklı gözükse de plastik fermuar ağzını doğru kapattığınızdan emin olmanız zor olduğundan her zaman bayatlama riski taşıyacak ve doğaya atık oluşturacaktır.

İhtiyacınız Kadar Öğütün

250 gr. kahveyi öğütüp, 2 haftada tüketmek yerine, 250 gr. çekirdek alıp; her hafta 100-150 gr. tanıdığınız bir kahvecide öğüttürerek tüketmek çok daha anlamlı olacaktır.

Özetle, çekirdek halinde yukarıdaki uygun koşullarda sakladığınız kahve, 1 ay kadar tazeliğini korurken, aynı koşullardaki öğütülmüş kahve gün ve gün tazeliğini kaybedip 1 hafta sonra niteliğinden iyice uzaklaşacaktır.

Yukarıda anlattıklarımı uyguladığınızda kahvenizin taze kaldığını görecek ve daha fazla keyif alacaksınız.

#iyikahve mümkün bunu göreceksiniz.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.