Kahve İçenler Dünyayı Kirletiyor

Dünya sürdürülebilirlik odağını enerji ve doğadan yana korumaya devam ederken biz tüketiciler duyarlı ama bilgisiz olarak devam ediyoruz.

Peki kahve severler olarak doğaya ne kadar zarar veriyoruz? Farkında mıyız?

Tüketici tarafından bir kahvenin içilmesine kadar geçen süreçler hasat, kahvenin sub-tropikal bölgelerden tedariği, kavrulması, satın alınacak yere transferi, demlenmesi sonrası servisi ile son buluyor.

Bu süreçleri kafelerden önce ya da sonra diye ikiye ayırırsak kahvenin bir kafenin deposuna girene kadar toplam karbon emisyonunun %48'sini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Hasatta harcanan enerji ve sonrasında depolama ile transfere bir tüketici olarak müdahale edemeyince geriye satın alma sürecimizin olduğu kahveciler kalıyor.

Bakın bir kahve sever olarak dünyaya nasıl daha az zarar veririz?

Karton Bardak Yerine Kupa Tercih Et

Yapılan araştırmalara göre dünyadaki karton bardakların %90'ından fazlası farklı sebeplerle geri dönüştürülemiyor. Her karton bardak kullanımında ortalama 3.5 TL. ek maaliyet yaratmakla kalmıyor, hem çeşitli boya ve yapıştırıcı kimyasallara maruz kalıyor hem de kahvenin keyfini sürerken doğa kirletiliyor.

Ice Amerikano Yerine Cold Brew(Soğuk Demleme) İç

Enerji sürdürülebilir bir kahveciliğin en büyük zorluğu çünkü kahve demlenirken mutlaka bir enerjiye ihtiyaç duyuluyor. 9 bar basınç ve yüksek sıcaklıkla 0,28 kg. karbon ayak izi kullanan bir espresso yerine, 8-12 saatlik süreçle demlenirken herhangi bir enerji sarf etmeyen cold brew tüketmen daha sürdürülebilir oluyor.

Hayvansal Süt Yerine Bitkisel Süt Tercih Et

Her ne kadar karbon emisyonu hassasiyetiyle olmasa da yulaf, sağlık sebebiyle soya, badem ve hindistan cevizi gibi bitki bazlı sütlere ilgi günbegün artıyor. Hayvansal sütün bıraktığı yüksek karbon salınımı ve hayvansal sütün sürdürülebilir bir beslenme olmayışından ötürü, bitki bazlı sütler talep ederek doğaya ve kendine katkıda bulunabilirsin. 

Filtre ile Su Veren Yerleri Tercih Et

Hepimiz gittiğimiz kahvecide mutlaka su siparişi veriyoruz. Camın maaliyetinin %90'ının enerji olduğunu düşündüğümüzde, her içtiğimiz su için ciddi oranda karbon salınımı yaratıyor, dünyanın enerjisini tüketiyoruz. Ne yap et profesyonel (3M, BWT gibi) filtreler ile güvenle filtre suyu ikram eden yerleri tercih et. Bana güven, doğru filtre sistemleri ve kontroller ile şebeke suyu sağlıklı bir suya dönüşebiliyor.

Beyaz Peçete Talep Etme

Peçetenin kağıttan yapıldığını söylememe herhalde gerek yok. Nasıl yani elimizi yüzümüzü de mi silmeyelim hocam diyorsan yok sil tabi de beyaz yerine kahverengi kraft peçeteler tercih et. Çünkü beyaz peçeteler rengi açıldıktan sonra maalesef doğaya yani toprağa kompost olacak şekilde karışamıyor.

Hepimiz yüksek kahve fiyatlarından şikayetçiyiz. Sebeplerine geldiğimizde kahve borsasındaki artışın en önemli sebebinin arz ve arzın arkasındaki küresel ısınma faktörleri olduğunu görüyoruz. Eee bununla benim ne alakam var diyorsan...

Sen daha fazla karbon salınımı yaptıkça küresel ısınma artıyor ve çiftçiler kahve üretmekte daha çok zorlanıyor. Bu kahve fiyatlarını artırıyor ve sen daha pahalı kahve içmeye devam ediyorsun. 

Yani sadece dünyaya değil cebine de zarar veriyorsun. Bunu kırmak senin elinde yukarıda yazdığım maddelerin hangisinden etkilendiysen mutlaka bana yaz.

#iyikahve mümkün demiştim, şimdide #sürdürülebilir bir doğa mümkün diyorum.

Bir kahve sever olarak tek yapman gereken harekete geçmek.

Foto Ref: Opting for oat milk or other non-dairy alternatives can help coffee drinkers lower their carbon footprint. Nab & Maslin (2020), Author provided

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.