Filtre Kahvede Çekirdek Nasıl Seçilir?

"Ben kenya içerim kenya çok canlı oluyor. Ben kolombiya seviyorum çekirdeğinden böyle çikolata aromaları geliyor."

İşte kahve severlerden sıklıkla duyduğum filtre kahve tercihlerindeki yörelerin hangi damak özelliklerine sahip olduklarına bir göz atalım.

Öncelikle bölgesel farklılıkların her meyvede de (burada kahvenin de bir meyvenin çekirdeği olduğunu hatırlayalım) lezzet farklılıklarını yaratması mümkün; peki bu yöreleri nasıl ayırabiliriz ve hangisi sizin damak tadınıza uygun olacaktır gelin birlikte bakalım.

Kolombiya Bölgesi Çekirdekleri

Genellikle daha tatlı hisli kahveler çıkartırlar. Karamel aromalarını görmek yaygınken, gövdede ise yukarıda konumlanmıştır.

Kenya, Etiyopya, Rwanda, Burundi Bölgesi Çekirdekleri

Güney Afrika'daki bu bölgelerden gelen tek yöre çekirdekler genelde parlak bir asiditeye (canlılığa) ve oldukça güçlü sarı, turuncu ve kırmızı meyve aromalarına sahip olurlar.

Brezilya Bölgesi Çekirdekleri

Bu bölgeden gelen çekirdekler genelde düşük asiditeli (canlılık) orta gövdeliyken, aroma profili açısından baharatsı ve çikolata yoğun olabilir.

Guatemala, El Salvador, Honduras, Costa Rika Bölgesi Çekirdekleri

Bu çeşitli bölgelerden gelen çekirdeklerde, genellikle iyi bir gövde, oldukça kompleks bir aroma ve karakter yapısı göze çarpmaktadır. Aroma profili bakımından baharatsı, meyvemsi ve hatta çiçeksi olabilir.

Tüm bu genellemelerin bir yaklaşım olduğu unutulmamalı... Beklenmedik bir yörenin, bizi şaşırtacak kadar farklı bir tat profiline sahip kahve çekirdeği üretebileceği gerçeği hep akıllarda durmalıdır.

#iyikahve mümkün, farklı yöre veya harman ama mümkün...

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.