V60 ile Nitelikli Kahve Nasıl Demlenir

Kahve etkinliğim sonrası kahve içeriklerime olan ilginiz ile beraber evde faydalı olabileceğine inandığım yeni yazılarım ile karşınızdayım.

Öncelikle bana demleme yöntemleri ile ilgili en sık sorulan soru ile başlayalım. En iyi filtre kahve demleme yöntemi hangisi?

Bu soruya verilebilecek tek bir cevap ne bende ne de kahve literatüründe mevcut. Tüm deneyimler Chemex ve V60 demleme yöntemlerinin lider olduğunu gösteriyor. Gelin V60 ile nasıl kahve demliyoruz evde de deneyebileceğiniz şekilde aktarayım.

V60 ile Filtre Kahve Demleme Akışı

Ekipmanlar: Şeffaf sürahi (kupa da kullanabilir), demleme kağıdı, V60 , kettle, V60'a uygun çekilmiş 20 gr. kahve çekirdeği, sıcak su (tercihen 92-94 C).

1) Öncelikle malzemelerinizi hazırlayın. Kupa yada sürahi üzerinde V60 demliği ve filtre kağıdı olduğundan emin olun,

2) Filtre kağıdını, kettle da kaynattığınız su ile 10 sn. kadar yıkayın. Böylece sürahi/kupayı ısıtmış olacaksınız.

3) Sürahi/kupadaki suyu boşalttıktan sonra, öğüttüğünüz kahveyi filtre kağıtlı hazneye boşaltın. Kağıdın yanlarına minimum değecek şekilde dökmeniz önemlidir. Sallayarak kahvenin yüzeyini düzleyin. Artık demlemeye başlayabilirsiniz. Kullanacağımız su, 20 gr. kahve için 320 ml. olacaktır.(kahve x 16 katı)

4) Ön demleme için koyduğunuz kahvenin 2-2.5 katı kadar kettle'daki suyu(40-50 ml.) 20 sn. boyunca kahvenin her yeri ıslanacak şekilde boşaltın,

5) 30. saniyede ön demlemenin bittiğinden emin olun ve 100 ml. suyu saat yönünde dairesel hareketler çizerek kahvenin her yerine eşit bir şekilde akıtın,

6) 100 ml. boşalttığınızda bir 15 sn. bekleyin ve sonrasında 170 ml. suyu benzer şekilde akıtın. 320 ml. su bitmeden hemen önce filtre kağıdının kenarında kalan kahve taneciklerini içerideki havuza aldığınıza emin olun,

7) Tüm demleme 2.5 dk'dan önce bitmelidir. Kendinize bu hedefi koymanız önemli zira genelde kahve demleme öğrenilirken kahve severlerin hedeften uzaklaştığı görülmektedir.

8) Filtre kağıdındaki parlaklık bittiğinde yani su tamamen sürahi/kupaya geçtiğinde sürahideki kahveyi ufak bir çevirip içeceğiniz kupaya dökebilirsiniz.

Artık kahveniz içime hazır!

Tüm bunları yaparken en iyi kahve için yıllarca yaptığım deneyimler ve akademik araştırmalarla derlediğim püf noktaları sizlerle paylaşıyorum. Onları sakın es geçmeyin, başarı detaylarda saklıdır.

Püf Nokta Detayları;

1) Sıcak suyu 92 C'ye getirmek için kaynar suyu 30-40 sn. beklemeniz yeterli olacaktır. Daha yüksek sıcaklıkla aşırı çözünme acı ve kavruk tatları artırırken, daha düşük sıcaklıkta da yeterli aromalar ortaya çıkmayacaktır.

2) Çekirdeği, demlemeden hemen önce öğütmeniz kahvenin tüm aromalarını koruyacaktır. Bunun için uygun öğütücü ekipmana sahip olmanız gerekmekte ve bu ekipmanlar hiç de ucuz değildir.

3) Kullandığınız suyun kalitesine göre kahvenizin lezzeti değişecektir, evde bunu ayarlamak zor olmakla beraber basit bir TDS (toplam çözünmüş katı ölçer) alıp 50-70 aralığını hedefleyebilirsiniz.

4) Kağıdı sıcak suyla iyice yıkamanız hem filtre kağıdından gelen kötü aromaları engelleyecek hem de kahvenizin daha sıcak olmasını sağlayacaktır.

5) Demlemeyi başarılı kılan davranış su ile kahveye yumuşak ve aynı hızda davranmaktır. Kettle ile suyu dökerken sert, agresif hareketlerden kaçının. Sürahiye akışın kettle'dan kahveye akışla benzer olmasına özen gösterin.

6) Ön demlemeyi uzatmanız kahvede istenmeyen aromaların oluşmasına sebep olurken, kısa tutmanız aromaların ortaya çıkamamasına neden olabilir.

7) Kağıt tercihleri lezzeti mutlaka etkileyecek olmakla beraber bunu farketmek için ileri seviyede duyusal analiz yapabilmek gerekmektedir.

8) Su döküşünü, 70. saniyede bitirmeye özen gösterin aksi halde demlemenin tamamlanma süresi hedefini geçecektir.

Sevgili kahve sever, umarım faydalanıp sevdiğin bir yazı olmuştur.

Yeni bir köşe yazısında görüşmek dileğiyle, yorumlarınızı bekliyorum.

#iyikahve mümkün sloganımızı deneyimlemeniz için sizleri Alter'e bekliyorum.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.