Dürüst Değerlendiriyor Muyum?

Sizden gelen bir çok yorum sonrası bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Son zamanlardaki sorunuz şuydu: "Yeme-içme yazarları dürüst bir değerlendirme yapıyorlar mı?"

Bu yazım ne "satılık kalemlere" ne de "bilgisi az ama fikri çok" yeme-içme sevenleredir. Lütfen kimse alınmasın.

Senelerdir yaptığım işe ve kendime duyduğum saygının yanı sıra Annemin (nur içinde yatsın) bana kattığı şeylerden biri de inandığım şeyleri söylemek için yaşa...

Tabii bunu yeme-içme tarafında yiyip içtiklerimizi değerlendirdiğim ve her ne kadar bir sürü eğitim almış olsam da sonuçta kişisel/subjektif bir değerlendirmeye tabi tuttuğumdur. Bazen keyfim olmuyor, odaklanamıyorum bazen de duyularım yorgun olabiliyor hatta az bildiğim bir tabak da olabiliyor önümde. İşte tüm bunlar bir yeme-içme yazarının kalibrasyonunu bozabilen hatalar olarak karşıma çıkabiliyor.

Ama inandığım değerlendirmeden hiç bir koşulda vazgeçmiyorum. Çok yemek için davet almış olabilirim, büyük harcamalar yapılmış bir yemekte de olabilirim, hatta değerlendirdiğim yer çok yakın bir arkadaşımın da olabilir. Ama hiç bir zaman yaptığım yorumlarda inandıklarımın dışına çıkmıyorum.

Bakın bir kaç yaşanmış örnekle sizlere anılarımı aktarayım. 

a) Seneler önce azıcık snop bulsam da deneyimlerine çok inandığım duayen Vedat Milor'ü, kurduğu "Lezzet Rehberi" konusunda değerlendirme kriterlerinin ne olduğu ve değerlendiricilerinin hangi disiplinle seçildiğinin belirli olmaması, yapılan seçkilerin de güvenilirliği konusunda eleştirmiş sonrasında da sevenlerinden epey dayak yemiştim. Belki amacını aşan bir eleştirydi fakat söylemek istediğim yapılan değerlendirmedeki standartların belirsizliğiydi. Bugün, Michelin Rehberi geldi ve adeta Türkiye'deki rehber niteliğindeki her şeyi silip attı. Bakın ben haklı çıktım demiyorum. Evet duayen ve çok deneyimli bir isim de olsa herkesin bir geribildirime ihtiyacı vardır. Masasına çok kez oturup şarap sohbeti yapmışken bunu da samimiyetle yapabildim. Bana hala biraz kırgınmış ama gönlünü alacağım inanıyorum. 

b) Bir gün Bağdat Caddesi'nde ünlü bir mantıcıda yediğim yemek sonrası oldukça kötü bir servis ve lezzete maruz kalmış olacağım ki, instagram üzerinde hizmet seviyesinin düşüşü ve lezzetteki hatalar ile ilgili yorumlarda bulundum. Bunun üzerine sektörden çok sevdiğim değerli insan sevgili Funda İ. pandemi sonrası restoranların zor zaman geçirdiklerini ve bu yorumların sektörü yıpratıcı olabileceği mesajını atmıştı. Uzun süre Funda'nın yorumunu düşündüm, dilimin sertliğine baktım, o günkü durumu gözden geçirdim ve...haketmiş bir yorumu saygılı bir şekilde yazdığım sonucunu çıkararak Funda'ya dönüş yaptım. Evet restorana verebilirdim bu görüşü ya da yumuşatabilirdim yorumlarımı ama yapmadım, yapmak istemedim. Sosyal medyada bunun için değil miydi zaten? Geribildirim almak bir erdem buna inanıyorum, tekrar değerlendirip düzeltmek ya da arkasında durmak.

Bende hikaye çok ama gelmek istediğim yere geleceğim. Bugün bana gelen yorumlar ve etkinliklerimdeki sohbetlerden şunu anlıyorum, sosyal medyanın hızlıca para kazanılan bir yer olması sebebiyle yeme-içme yazarlarının aynı lifestyle influecerlar gibi hiç kötü yorumda bulunmadığı ve her şeyi övdükleri bir ortam haline gelmesi ile inandırıcılığını kaybettiğini görüyorum.

Haklılar mı koca bir EVET... Dikkat edin, hiç kötü bir yorum yok bir çok profilde. Neden mi? Çok basit çünkü kötü bir değerlendirme yapıyorsanız restoran ya da yeme-içme sektörü markaları sizinle çalışmaktan imtina ediyor. Bana çok ajans sahibi arkadaşım "abi böyle değerlendirme yaparsan markalar yanaşmaz" diyor.

Maalesef geldiğimiz nokta bu... Ya markaya (paraya) oynayacaksın ya da inandığın şeye... Para yine hakimiyetini kurmuş ve satılık damaklar oluşturmuş.

Sakın yanlış anlaşılmasın, benim değerlendirmelerime inanın/dinleyin demiyorum ama inandığım şeyi yazdığımı bilin istiyorum. Bu yüzden iyi yorumlarım kadar olumsuz geribildirimlerim de oluyor. İnanır mısınız o kadar çok restoran ve şef artık bunları dinliyor ki egomu tatmin ettiğim için değil, onların bu kadar açık olmalarına mutlu olduğum için...

Ben böyle olabildim umarım böyle kalabilirim. Ne dersiniz başarır mıyım?smiley

Yeni bir yazımda daha görüşmek dileğiyle. Sizinle böyle tek taraflı da olsa temas kurmak çok değerli. Düşüncelerinizi benimle mutlaka paylaşın isterim.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.