Kahve Hakkında 10 Şehir Efsanesi

Yıllarca kahve anlatıp, kahve çalışınca kahve severlerden gelen hikayelerin de birikimi çok oluyor.

Gelin bu yazımda size kahve hakkında 10 şehir efsanelerinin doğrularını aktarayım. 

Türk Kahvesi Niteliksiz Bir Kahvedir

Türk kahvesi, kahve teknik literatüründe Amerikano ile beraber ülke adı geçen tek kahvedir. Osmanlı Coğrafyası olan Habeşistan'da kahvenin bulunması ile adının Osmanlı'nın devamı olarak Türk adıyla anılması da oldukça doğaldır. Kahvenin en ince öğütülme kıvamı olarak geçen "Türk Kahvesi" aslında niteliksiz bir kahve değil, oldukça koyu kavrulmuş bir kahve olarak karşımıza çıkar. Yani çekirdeklerin bölgelerini değiştirerek nitelikli aromatik daha asidik nitelikli bir Türk Kahvesi yapmak mümkündür. 

Türk Kahvesinin En Lezzetli Hali Közde Olandır

Dünyada telvesi ile içilen tek kahve cinsi olan Türk Kahvesi'nin farklı pişirme yöntemleri mevcuttur. Uzun geometrik şekilli kok kömürleri ile ağır ateşte pişen Türk Kahvesi iki sebepten daha lezzetli olamaz. Öncelikle, kok kömürü kalitesiz bir kömür olarak ısı kaynağı olsa da çeşitli kimyasal kokular yayacaktır. Meşe kömürü ile de ticari olarak kimse kahve demleyemez. Diğer taraftan köz pişme süresini uzatır, Türk Kahvesi'nin pişme süresinin uzaması onu sadece daha acı (bitter) yapacaktır. Özetle; kahveyi közde pişirmek bir placebo etkisidir. Daha acı kahve severler için ideal olabilir.

Espresso En Fazla Kafeini İçerir

Demlenen bir kahvenin kafein miktarını belirleyen iki ana unsur vardır. Bunlardan ilki kahvenin cinsi yani hangi aileden geldiği, ikincisi de demleme süresi olacaktır. Espresso öğütme kalınlığı olarak filtre kahveden daha küçük taneli olsa da Espresso'nun 24-30 sn. süren demleme uzunluğuna karşın filtre kahvedeki 2.5-4dk. süren yapısı filtre kahveyi çok daha fazla kafein çözen bir kahve yapmaktadır. Yani sizi, Espresso değil filtre kahve ayıltacaktır.

Evde Kafedeki Espresso & Latteyi Yapıyorum

Evde Espresso bazlı Latte, Amerikano gibi içecekler yapıldığı doğrudur. Ancak evdeki makineler iki sebepten elinizdeki çekirdeğin profilini çıkarmakta zorlanırlar. Bunlardan ilki, 9 bar gibi yüksek basıncı yakalayacak boiler (kazan) evdeki makinelerde oldukça küçük ve kapasite olarak yeterli değildir. İkinci unsur ise; doğru su kalitesi olacaktır. İyi bir Espresso yapmak için evdeki içme suyu çok yumuşak, çeşme suyu da çok sert kalacaktır. Kafeler kullandıkları profesyonel filtreler ile 50-70 ppm TDS'i hedefleyerek en iyi Espresso bazlı içeceği yapmaya çalışır.

Decaf Kahve Daha Pahalıdır

Pazarlama, daha ucuz maaliyetli bir ürün/hizmeti daha pahalıya satma sanatıdır der akademisyenler... Bu kafeinden arındırılmış kahveler için de böyledir. Her ne kadar bu kahveler normal kahvelere göre ekstra bir süreçten geçsede... Bu süreçlerde aromalarını koruyamadığı için daha düşük nitelikli çekirdekler tercih edilir ve bunlar daha uygun fiyatlıdır.

Ağzı Kapatılan Kabın İçinde Kahve Bayatlamaz

Kahve öğütüldüğü an oksidasyon başlar. Artık bayatlama süreci başlamıştır. Bu sebepten on-demand (talep anında öğütülen) kahvecilik son zamanların popüler başlığıdır. Ne kadar hızlı bayatlayacağı saklanılan kaba, ne kadar ince öğütüldüğüne ve kahvenin miktarına göre değişir. 250 gr. paketlerde öğütülmüş bir kahve için ideal olan 5 gün içinde tüketilmesidir. Her gün kahvenin lezzetinden bir miktar kaybedileceği unutulmamalıdır. Hava, güneş, ısı almayan kaplar en ideal kaplardır.

Kahve Akşamdan Kalmanız Durumunda En Etkili Çözümdür

Kahve bilinenin aksine akşamdan kaldığınız bir durumun en etkili çözümü değildir. Her ne kadar kendine getirilecek bir etki yaratması beklense de akşamdan kalınmada dokularda kaybedilen su düşünüldüğünde en etkili çözüm vücuttaki suyu tüketmeye devam edecek kahveyi almak değil, mineral ve su ile vücudu besleyerek vücudun eski hale gelmesini sağlamaktır.

Kahvenin Lezzetini Çekirdek Seçimi Belirler

Kahve severlerin aklında iyi kahvenin çok iyi çekirdekten yapıldığına dair bir algı vardır. İyi bir kahve için çekirdek ihtiyacı tabii ki vardır lakin, iyi bir kahve içmek için su kalitesinin, demleme ekipmanlarının kalibrasyonlarının ve doğru demleme tekniğinin kullanılması gerekmektedir. Özetle; evet çekirdek önemlidir lakin her şey demek değildir.

Kahve Uykusuzluğa Sebep Olur

Kahvenin alınan kafein ile uykusuzluğa sebep olduğu ile alakalı çok fazla görüş olduğu halde bilim bu konuyu netleştirmekte hala zorlanıyor. Evet, kafein molekülünün vücuda alınması ile birlikte stres hormonlarını tetikleyerek ayık kalmayı teşvik ettiği bir gerçek olsa da kontrollü miktar ile alınan kafeinin buna sebep olmadığı ile ilgili epey bilimsel makale mevcut. Okuduğum onca içerikle ortaya çıkan kahvenin uykuya yakın alınmaması ve kahve ile uykusuzluk arasındaki ilişkinin çok kişisel olduğudur.

Sizlerle 15 senelik kahve deneyimimde kahve severlerden duyduğum ve doğrulama ihtiyacı hissettiğim 10 şehir efsanesini paylaşmak istedim.

Umarım sizin için de keyifli ve bir o kadar faydalı bir yazı olmuştur.

Yeni bir yazıda görüşmek dileğiyle...

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.