Ne Kadar Kafein Alabiliriz?

Kahvenin günlük hayatımıza bu kadar entegre olduğu bir yerde, bazen ayık kalmak, bazen uyanmak bazen de bir sohbete araç olması için farklı kahveler tüketiyoruz.

Kafein bize iyi geliyor hissediyoruz, peki gerçekten ne kadar kafein tüketmeliyiz. Gelin kafeine kahve çeşitleri bakış açısıyla yol göstereyim.

Dünya sağlık örgütü tarafından, bağımlılık yaratan bir madde olarak görülen kafein, bir çok sağlık kuruluşu tarafından da yetişkin bireylerde günde 400 mg.'a kadar alınması makul olarak işaret edilmektedir.

Espresso, Latte, Flat White, Cortado

Bir shot espressoda 65 mg. kafein olduğunu, iyi kahvecilerin ise 2 shot espresso kattığını düşünürseniz günde 3 sütlü kahveyi geçmenizin çok sağlıklı olmadığını görebilirsiniz.

Filtre Kahve

Evde ya da dışarıda demlenmiş bir filtre kahvenin bir kupasında ortalama 120 mg. kafein olduğunu düşündüğünüzde, yine günde 3 kupa filtre kahvenin yeterli olacağını göreceksiniz. Filtre kahvedeki demleme süresinin uzaması sadece istenmeyen acı tatları değil aynı zamanda kahvede çözünen kafein miktarını da artıracaktır.

Türk Kahvesi

Çok sevdiğimiz ve her an içebileceğimiz kültürümüze ait Türk Kahvesi'nin bir fincanında yaklaşık 60 mg. kafein olduğunu düşündüğünüzde günde 6 fincan Türk Kahvesi içebileceğinizi unutmayın.

Kontrollü kafein tüketiminin faydalı olduğunu düşünmekle beraber sınırların üzerinde düzenli tüketimin anksiyete bozukluğu, uyku problemleri ve karaciğer rahatsızlıklarına yol açabileceğini de hatırlatmak isterim.  

Günlük 1.000 mg. kafein (8-10 kupa filtre kahve) tüketimine yaklaştığınızda; kalp çarpıntısı, gerginlik, kusma gibi yan etkilerinin olduğunu da bilmenizi isterim.

Kafeinsiz ve kahvesiz kalmayın ama yine de lütfen abartmayın :)

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.