Asma6 Bozcaada
88 % Genel
Puan

Her gittiğimde mutlaka denediğim Asma6 Restoranı, pandemi sonrası 4 yıl sonra deneme fırsatı buldum.

Öncekli adaya defalarca gidip neredeyse her meyhaneyi denemiş biri olarak Asma6'nın limandaki yerini çok beğeniyorum.

Akşam gün batımına yakın gidip şanslıysanız limanın yanı başındaki masa da balıktan dönen balıkçı teknelerine eşlik edebilirsiniz.

Oldukça samimi sahipleri Esra hnm çok özenli biridir. Ekibinin bu sene bilgi ve aktarımlarına hayran kaldığımı da söyleyebilirim.

Gelelim mezelere; adadayız diye her yerin mutfağı çok güzel sanmayın. Bazı popüler isimler sosyal medya da zikredilse de lezzet ve özen farklı şey.

Söylediğimiz humuslu patlıcan gerçekten daha önce yemediğim tabaklama biçimindeyken, humusun içinde kullanılan limon ile gelen canlılık bana Beyrut humusunu hatırlattı.

Yine çok beğendiğim mezelerden marine enginar ile yapılan enginar carpaccio hardal ve narenciye sosu ile gerçekten harika. Listenin en denenmesi gerekenler yerinde en başında.

En ünlü mezelerinde patlıcan, sarımsak, yoğurt ve kavrulmuş badem ile yapılan lezzet güzelken yapı olarak patlıcanın ezilmesi ile daha bir sosu andırıyordu. Patlıcanların daha diri olmasını isterdim.

Keçi peynirinin susamla kaplanıp kızartıldığı ve bal ile servis edilen mezede keçi peynirinin tuz eksiği dengeyi biraz kaçırıyordu.

Son tabak olarak söylediğim şarap sosunda pişmiş ahtapot gerçekten çok iyiydi.

Özetle, Asma6 konumu, tavrı ve mezelerindeki özen ile geçmişe göre daha ileriye gitmiş bir yer. Ada'ya gittiğinizde mutlaka ziyaret edilmeli.

Lezzet
85 %
Servis
90 %
Fiyat Performans
90 %

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.