İl Sud

Moda'nın yeni italyan'ı il Sud'un lezzetlerini denedim.

Ortamı bir miktar loş, bir italyan restoranı için azıcık fazla romantik dursa da il sud'un rafine ama yerinde menüsü anlamlı görünüyordu.

Başlangıçlardan Melanzane Alla Parmigiana fırında ince boyuna rendelenmiş patlıcan ve domatesin çok keyifli haliydi. Üzerindeki aromatik peynir parmesan yerine yerli bir aromatik peyniri konumlamak bir miktar daha cesur olabilirdi.

Yine başlangıç olarak söylediğimiz Kızarmış İşkembe julien kesilmiş işkembeler bir başlangıç için oldukça güçlü ve yorucu bir lezzet olsa da çok iyi bir marinasyon sonrası deep fried kızartıldığı belliydi. Sarımsaklı mayonez de çok yakışmış tam bir bira uyumlu başlangıç olmuştu.

Ana yemek olarak söylediğimiz bottargalı siyah spagettide bottargadan gelen lezzet çok hissedilmese de spagetti tam bir al dante dişe dokunur kıvamdaydı. İkinci ana yemekte dükkanın içindeki pizza fırınını görünce, pizza seçerken zor bir pizza söylemek isteyip neler çıkabileceğini görmek istedim. Kuzu Pançetta pizza tam bir napoli usülü pizzasında kenarlar az çıtır ama şişkindi, soğan kreması kuzuya müthiş yakışmış, üzerine son dokunuş kuru kekik çok alımlı olmuştu.

Şarap menüsündeki şarap seçimleri ve fiyatlarını da gayet makul bulduğum restoranı tekrar uğranılacak yerler olarak kaydettim. 

Bakalım Kadıköy Moda daha ne kadar italyan olacak.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.