La Passion Restaurante Espanyol

Yurtdışındaki mutfaklara o kadar uzak kalmıştık ki Bodrum’lu bir İspanyol mutfağı renk oldu.

Bodrum merkez’deki @lapasionbyneco ‘da soğuk ve çok başarılı bulduğum sürahi bir Sangria söyledik.

Arkasından gelen soğuk kapya biberli yengeçli tapas gerçekten herkesin sevebileceği bir kırmızı lezzet harmonisiydi.

Sıcak tapaslar içinde patates bravas sosları dışında çıtır olmamışken, tavuk çıtır oldukça crispy olsa da dip sos dışında çok farklı bir lezzet sunmamıştı. Yine sıcak tapaslardan kadayıflı siyah erik soslu karideste, sos ve kadayıfı bağlarken karides lezzet ve boyut olarak oldukça küçük kalmıştı.

Gelelim gecenin yıldızı deniz mahsullü paella’ya. İspanya’nın farklı bir kaç şehrinde paella yemişliğim var, bu topraklarda da paella yapmak için çabalayan çok işletme gördüm ancak çok tatmin olduğum yer olmamıştı. Bu deniz mahsüllü paella hem deniz içeriği açısından hem de pişme derecesi açısından iyi ve lezzetli bir yapıdaydı.(yedikçe yediren cinsten) Rose ve beyaz şarapla çok iyi eşleşebilecek bu lezzet sangria ile de gayet güzel gitti.

Son olarak işletmenin çalışanlarında farkettiğim mutsuzluğu anlamaya çalışırken, Bodrum’un 30 derece sıcaklığında kravat, gömlek ve yelek olduğunu görünce hak vermedim değil. Şıklık ve disiplin konusunda hassas olsam da bu şartlardaki kıyafet politikasının zarar verdiğini söylemek durumundayım.

Sonuş olarak keyifli bir gece sunan sevgili Neco beye teşekkür ediyor, iyi yemek yapmaktaki idealizimini devam ettirmesini diliyorum.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.