Orkide Pastanesi

Antep'de kaldığım dönemde çok fazla kahvaltıcı araştırmıştım. Hatta dostum Murat Güllü'yü arayıp nerede iyi kahvaltı yaparım diye sordum. Herkesin yönlendirmesi benzerdi Orkide Pastanesine kahvaltıya gittim.

Yılların Orkidesi her ne kadar o butik görünümünü kaybetse de lezzetler bakımından Antepte bunu korumaya çalışan yerlerden.

Eğer lezzetlerin bir çoğunu denemek isterseniz kahvaltı için çok fazla seçeneğiniz yok serpme söylemek durumundasınız.(her birini modüler seçilebilir olması gerektiğini düşünüp bu geri bildirimi verdim. Umarım Orkide de sürdürülebilir yaklaşımı oluşturur)

Serpme kahvaltının görüntüsü gerçekten hoş. Bu kalabalık sunumun sıcaklarından ilgimi çeken tarhunlu omlet. Eğer tarhundan gelen o tatlı karakteri seviyorsanız tam size göre. Ama her gün yenilecek bir şey değil. Genel olarak ağır bir kahvaltı sunuyor Orkide, kızartmalar, baharatların kullanıldığı baklagiller adeta kahvaltıyı bir meze tabağı olarak da düşündürüyor.

Kahvaltının içindeki tatlılardan en çok ilgimi çeken tahin-pekmez'in susamla güzel sunumu. Bir diğer lezzet de fıstık ağacının bitkisinden yapılan bir reçel. Tam bir fıstık aroması da olmayan bu reçeli kendilerine özgü ve karakteristik bulduğumu söylemeliyim.

Antep'e gittiğinizde kahvaltı için denenebilecek bir yer Orkide.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.