Rub-ist Pastrami

Yeme içme tarafında pastrami örnekleri artmaya devam ediyor.

Dün @rub.ist ‘de şefin özenerek hazırladığı Ruben Pastrami sandviçi denedim. Aslına bakarsanız tabaklamasından ne kadar özenle hazırlandığı belliydi. (şefin beni tanımış olmasına vermiyorum sorduğumda bire bir bu şekilde hazırlandığı cevabını aldım)

Marinasyon sonrası green egg’de tütsülenerek hazırlann pastraminin tadı yemek bittikten bir 20 dk daha devam ettiğini farkettim. Sandviç ekmeklerinde tatmin olamazken, içinde kırmızı soğan turşusu yerine konumlanan lahana turşusunun canlılığı sağlamakta yeterli olamadığını gördüm.

Tüm bunları deneyimlerken, aklımdan acaba pastrami ile ne giderdi diye düşündüm.(kesinlikle kola yada ayran değil) Cevabı oluşturmam zaman alsa da eşleştirme konusunda nettim, eğer pastrami soslu bir sandviç olacaksa yanında bir smoke bira, eğer pastrami tek başına yenecekse fıçılı bir pinot noir/kalecik karası olabileceğine inandım.(bunu evde mutlaka deneyeceğim)

Genel olarak lezzeti beğendim, bir sonraki ziyaretimde tek başına da tatmak istiyorum. Bu arada sizden varsa pastrami yapan mekan önerilerinizi alırım.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.