Semolina Moda

Senelerdir gittiğim Moda'da yaklaşık 4 yıl önce deneyip keyifle kalktığım Semolina Kafe & Restoranı deneme fırsatı buldum.

Hepimiz iyi deneyimler peşinde, özellikle yurt dışında yediğimiz yemekleri burada da görmek istiyoruz. Mutfak italyan yemek makarna olduğunda bu ilgi daha da büyük olabiliyor. Yalnız lezzeti ve hizmet kalitesini sürdürülebilir kılmak ise aynı lider kalabilmek gibi hedef olması gerekiyor.

İşte Semolina'da göremediğim buydu, bugün geldiği noktada makarnaların pişme derecelerindeki hatalardan, soslardaki yaratıcılığın kayboluşuna (sadece taze pesto sosunu çok temiz yapıldığını düşünüyorum) kadar bir çok üzücü noktayı gözlemleme fırsatı buldum.

Her ne kadar nazik ve geri bildirim alabilen bir işletme olsa da, bazı hataların affedilmediğini kendim profesyonel mutfak deneyimimde görebiliyorum.

Şarap konusunda zengin olmayan (ki bence gerek de yok) ama fiyat performansı iyi ürünlerin olduğu bir şarap menüsüne sahip işletme sıcak ama yetersiz kalabiliyor.

Özetle, bir süre sonra tekrar gözlemlemek istediğim yılların semolina'sının toplumda bu kadar soslu makarna ilgisi yükselmişken nereye evrileceği merak konusu.

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.