40 Yılın Hatrı Türk Kahvesi 40 TL Olacak

Kahve uzmanı ve işletmecisi olarak iki yıldır kahveyle ilgili yaptığım çalışmalar ilgi çekmiş olacak  ki son zamanlarda basın yayın organları tarafından daha çok görüş alınır oldu

Bu çalışmada dışarıda türk kahvesi içmenin maaliyetini kahve dükkanı işletme maaliyetleri, kahve borsasındaki eğilim ve kur beklentileri yönünden inceleyerek 2022 yıl sonu için tahmini yapmaya çalışacağım.

Son bir yıldaki kira artışlarını ve emsalsiz konumlu dükkan kiralarını düşünmezsek, bir kahve işletmesinin sabit giderlerindeki en yüksek payı personel maaliyetlerinin aldığını söyleyebiliriz. Toplam giderin içinde yaklaşık %30-35 arasında olması beklenen personel maaliyetinin artan enflasyona bağlı olarak iş gücü maaliyetlerindeki artışla dikkat çektiğini görebiliyoruz. Hükümet tarafından 2022 yılı başında belirlenen asgari ücretin beklentinin üzerinde devam eden enflasyon rakamları ile Temmuz 2022'de %20-30 arasında olası bir zammı kahve işletmelerinin tüm şubelerinde dağıtılması gereken faaliyet gider artışı ile hızlıca fiyat artışına sebep olacaktır.

Kahve çekirdeğinin ithal bir tarım ürünü olmasının yanı sıra ülkeye girdikten sonra işlenmesinde kullanılan tüm enerji kaynaklarının da kur ile fiyatlanması çekirdeğin ülkeye girişinden fincana dolana kadar bir kur bağımlısı olduğunu bize gösteriyor. Kur tarafındaki belirsizlik ile Mart 2022'den beri tüm kahve kavurucuların fiyatlamada TL kullanmaktan vazgeçtiklerini üzülerek görüyoruz. Fatura günündeki kurdan fiyatlanan kahveler bir kahve işletmecisini  sanki ton ile bakır alıyormuş gibi hissettirmenin ötesinde kur artışlarının anında maaliyet olarak yaşamasına sebep olacaktır. Yıl sonu kur tahminleri ile ilgili çok farklı söylemler olsa da TCMB piyasa katılımcıları anketine göre sadece son bir ayda %10'a yakın bir yıl sonu tahmini artışı yaşayan doların artan faizler, cari açık, artan enflasyon ile dinmeyeceğini ve yıl sonunda onlar basamağı 2 olmuş bir dolar kuru görmek hiç de şaşırtıcı olmayacaktır. 

Yastık altında bir paranız olsa ve çok değerlensin isteseniz dünyada hangi tarım ürününe yatırırdınız? İşte bu sorunun cevabı pandemi sonrası artan talep, tedarik zincirindeki zorluklar ve küresel ısınmanın getirdiği arz sıkıntıları ile kahve çekirdeği olurdu. Kahveye para yatırmak bir kenara dursun, Haziran 2022 itibariyle kahve çekirdeğinin buğday ve yulaftan sonra %44 ile son 1 yılda en fazla artan emtia olduğunu görüyoruz. Rusya Ukrayna savaşı ile bir miktar dizginlenen bu artış şu an için korkutmasa da yılın ikinci yarısında mevsimsellik ve küresel enflasyonun etkisi ile 220 pound/lbs seyreden arabica çekirdek borsasının %5-10 arasında artışı yaşayarak daha önce de gördüğü 240 pound/lbs seviyelerine ulaşması beklentiler arasındadır.

2022 ocağından bugüne kahve sektörü kahve fiyatlarını ortalamada %70-80 artış ile hiçbir sene görülmemiş bir yükselişe imza attı. Yukarıda sıraladığım sebepler ile önünde zorlu bir altı ayı olan kahve söktöründe %25-30 arasındaki artışlarla Türk Kahvesinin Ocak 2023'te 40 TL olmasını beklemek mümkündür. Evet yanlış okumadınız Ocak 2023 geldiğinde bugün 26-30 TL aralığında fiyatlanan 40 yıllık hatır olan Türk kahvesinin 40 TL'yi zorladığını göreceğiz. Fiyatlar böyle şekillenirken, kahve sektörünün 2022 yılı içerisindeki %100 üzeri fiyatlama bir artışa rağmen FAVÖK tarafındaki gelirlerde, artan maaliyetlerin tüketici gelirlerinin tamamını yakalamaması sebebiyle, %10'a yakın bir düşüş yaşamasını beklemekteyim. Yani fiyatlar artacak ama sektör karlılığı düşecek. Kim mi kazanıyor ne tüketici ne kahve üreticisi ne de hizmet sağlayıcı. Bu yılda kazanan yok.

Biraz keyifsiz şeylerden bahsettim farkındayım ama iş bir makale olunca gerçekçi ve rakamlara arkamı yaslayan şeffaf bir tablo sunmalıydım. Eğer makaleyi beğendiyseniz kahve severlerle paylaşmanız beni mutlu edecektir.

Şimdi bir an için unutun ve anın keyfini çıkarmak için bir Türk kahvesi söyleyin. 

Yeni daha umutlu yazılarda bulaşmak üzere. 

YORUMLAR

  • Bu yazı için henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZ

Yorum yazabilmek ve puanlama yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.